تبلیغات شما اینجا
بستن تبلیغات [X]
برجام، بهانه برخی برای دو قطبی کردن جامعه

برجام، بهانه برخی برای دو قطبی کردن جامعه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عزت الله ضرغامی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با ارائه تحلیلی از نوع تعامل امریکا با ایران در قالب توافقنامه برجام با بیان اینکه تعهدات امریکا در قالب برجام تا به حال اجرا نشده است ،این پرسش را مطرح کردکه کدام حرکت روشن، نشانگر کاری ارزنده برای کشور در قالب برجام است؟

وی افزود: برجام مساله داد و ستدی بود که در آن ما از بخشهایی از فعالیت ها عقب نشینی کردیم و کوتاه آمدیم که مسجل شد و آنان باید در نقطه مقابل به تعهداتشان عمل کنند که اگر عمل کنند صرفا داد و ستدی در موضوع هسته ای بود گرچه تا این لحظه این کار را نکردند و تعهداتشان را انجام ندادند.

تلاش برای دوقطبی کردن کشور در بستر برجام

ضرغامی با اشاره به تلاش برخی برای دو قطبی کردن جامعه گفت: برخی از تئوریسین های این تفکر پس از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که نمایندگان مجلس به دو دسته شامل طرفداران برجام و مخالفان برجام تقسیم می شوند و گفتند این اعم از اصلاح طلبان و اصولگرایان است و تا حدی هم سعی کردند شواهد مثالی برای خود بیاورند.

وی افزود: برخی که همسو شدند و آب شان در یک جوی رفت و یک مشی را انتخاب کردند گفتند اینها جریان برجامیان هستند و نقطه مقابل را نابرجامیان نامیدند در حالیکه امروز مشاهده می کنیم بخش زیادی از تعهدات طرف مقابل در برجام اجرا نشده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: من فهرست مفصلی از اقداماتی که امریکاییها بعد از برجام انجام دادند و اظهاراتی که مقامات این کشور داشتند آورده بودم اما اینها را به طور خلاصه در دو دسته بیان می کنم نخست اقدامات و اظهارنظر مقامات امریکایی که در ظاهر گفتند این توافق را انجام دادیم و تعهد داریم که انجام می دهیم.

اصرار آمریکایی ها بر ادامه تحریم ها

وی گفت : آمریکایی ها پس از برجام ، تا مدتی ، بد عهدی خود را توجیه می کردند ولی در ادامه با صراحت از تداوم تحریم ها و ارتباط دادن آن با موضوع سوریه ، حقوق بشر و توان موشکی ایران می گویند.

ضرغامی افزود: امریکایی ها از همان ابتدا که مشکلات جدی در اجرای تعهدات شان پیش آمد سعی می‌کردند با پرده پوشی، کنایه گویی و حرف های حاشیه ای بگویند که مشکلی نیست اینها حل می شود و ما مشکل بانک ها را پیگیری می کنیم یا مدعی بودند که این موضوعات خیلی به برجام ربطی ندارد با این حال آن را حل می کنند.

سخنگویان نیابتی آمریکا در داخل

وی با بیان اینکه برخی در داخل سخنگوی نیابتی آمریکایی ها هستند و مرتبا بد عهدی های آنان را توجیه می کنند گفت: مسئولان محترم ما و مذاکره کنندگان ما نیز با این بخش همراهی داشتند و همین توجیهات را برای مردم بیان می کردند و در واقع به نحوی سخنگویان نیابتی در داخل کشور سعی می کردند رفتار امریکایی ها را توجیه کنند.

ضرغامی ادامه داد: این افراد در توجیهات شان می گفتند فلان مساله ربطی به برجام ندارد، مساله دیگر ربطی به وزیر خارجه ندارد یا ربطی به رئیس جمهور امریکا ندارد و مثلا کنگره را مسئول اقدامات علیه ایران می دانستند.

وی گفت: بخش دوم که امروز بسیار صریح اتفاق می افتد و با صراحت هرچه تمامتر بیان می شود مربوط به آن گروه از مقامات امریکایی است که به حسب ظاهر همراه تر بودند و مسئولیت گفتگوها را داشتند.

ضرغامی افزود: به عنوان نمونه آقای جان کری که در همین چند سخنرانی اخیر در دانشگاه یا در لندن به هنگام دریافت جایزه یا در نشست ها و گفتگوهای دوجانبه تقریبا به صراحت می گوید که اگر رفتار جمهوری اسلامی اینگونه باشد که می بینیم توقع نداشته باشید که تعهدات روی کاغذ به نتیجه برسد.

وی گفت: در این چارچوب گاهی به صراحت درباره حمایت ما از سوریه گاهی در خصوص حقوق بشر ، زمانی درباره برنامه دفاع موشکی و گاهی نیز در باره رفتار مقتدرانه کشورمان در منطقه سخن می گویند که امروز دست برتر را در قبال امریکا داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آنان به صراحت می گویند تحریم ها برقرار است و ادامه می یابد و ما را مستقیما می ترسانند و نگران می کنند که اگر این طور باشد برجام اجرا نمی شود.

ضرغامی تصریح کرد: این در حالی است که برجام تاکنون اجرا نشده است؛ کدام حرکت روشن را داشته اید که نشان دهد کار ارزشمندی برای کشور در این زمینه صورت گرفته باشد؟ و البته همه اینها تا حد زیادی به صورت نسیه بوده است و در چنین شرایطی با صراحت این بحث ها را مطرح می کنند.

فاجعه آنجاست که برخی دولتمردان می گویدآمریکا به ما مجوز داد!

وی تاکید کرد : : تعجب می کنم از دولتمردان که با همه زحمات و خدمات گاهی مواقع حتی در رسانه ملی از ادبیاتی استفاده می کنند و می گویند "امروز به ما مجوز داده شد که این کار را بکنیم"؛ این فاجعه است که برخی دولتمردان مرتبا می گویند "آمریکا به ما مجوز داد" آنهم در اموری که معلوم نیست حتما به درد ملت بخورد و یا نتیجه قطعی داده باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اما اگر ادبیات دولتمردان بر این قرار گرفت که هر روز احساس کنند وقتی سر کار می روند باید بیندیشند که امروز چه کنند که اعتماد امریکایی ها را جلب کنند تا مجوزی به آنان داده شود این برای مدیریت کشور بسیار فاجعه آمیز است که متاسفانه برخی مدیران ما دچار این مشکل شده اند.

تحقق وعده امام (ره) برای شکست آمریکا

ضرغامی گفت: امام (ره) جملات صریحی درباره امریکا دارد که برای همه انقلاب ها و تا آخر راه ملت ایران را مشخص می کند بویژه اینکه فرموده اند"ما امریکا را شکست خواهیم داد" که امروز این فرمایش تحقق یافته است که اگر اکنون به منطقه و تلاش های امریکا نگاه کنید این موضوع مشخص است.

وی با اشاره به هزینه های سنگین آمریکا در جنگ عراق گفت : امروز با مقاومت ملتها همه این هزینه ها ، بی نتیجه بوده و نیروهای همسو با انقلاب اسلامی ، اداره عراق را در دست گرفته اند و حشدالشعبی ، یعنی بسیج مردمی عراق ، اصلی ترین گروه مقابله با تروریست های داعش است.

وی با اشاره به مناظره های دو کاندیدادی انتخابات ریاست جمهوری امریکا افزود: یکی از این نامزدها اعلام کرد امریکا در سال های اخیر چهار هزار میلیارد دلار در عراق هزینه کرد، چند هزار کشته داد ، تجهیزات بسیاری از بین رفت و پس از جنگ سخت از این کشور بیرون آمد و اکنون ایران در جنگ نرم برنده شده است.

ضرغامی گفت: اکنون در عراق به عنوان متحد کشورمان فرهنگ ملت ایران حاکم است و در مبارزه با داعش و دیگر جریانات تروریستی که استکبار آن را به وجود آورد و در منطقه مستقر کرد نیز نقش بسیج مردمی و اسلامی در عراق برگرفته شده از فرهنگ ماست.

وی همچنین با اشاره به وقایع سوریه گفت: در این کشور پنج سال تلاش کردند تا حکومت قانونی بشار اسد را ساقط کنند در حالی جمهوری اسلامی ایران معتقد بود این حکومت باید بماند و در حمایت از این حکومت قانونی نقش مستشاری خود را ایفا کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:‌ این ها همه حاکی از شکست امریکا در منطقه اعم از سوریه، عراق، یمن و افغانستان است که با همه سرمایه گذاری ها موفق نشدند مردم را با خود همراه کنند و این همان پیش بینی امام (ره) است که فرمودند ما امریکا را شکست خواهیم داد.

ضروت همراهی و مقاومت مردم در پیچ بزرگ تاریخی

ضرغامی تاکید کرد: اکنون در پیچ تاریخی بزرگی هستیم و این همه صبر ، مقاومت و همراهی ملت ایران با رهبر معظم انقلاب و پیروزی های عظیم و خیره کننده نشان می دهد که استکبار جهانی در مقابل انقلاب اسلامی عاجز مانده است و در آینده نزدیک خداوند تبارک و تعالی مزد شما ملت ایران را بابت این همه مقاومت نمایان می کند و شاهد پیروزی های چشمگیر امت اسلام در جهان خواهیم بود.

شهید مطهری در تفسیر آیات آخر سوره "والشمس" می گوید : اگر جامعه در مقابل ظلم ، ساکت بود و یا با شایعه پراکنی باطل را تقویت کرد و در مقابل کفران نعمت الهی موضع نگرفت ، همراه با ستمگران مجازات خواهد شد.

تسخیرلانه جاسوسی، حاصل بی توجهی دولت موقت به خطر آمریکا

سید عزت الله ضرغامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واقعه تاریخی تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام خاطرنشان کرد:‌ فلسفه اشغال لانه فساد و جاسوسی آمریکا بر این بود که با گذشت 9 ماه از پیروزی انقلاب عظیم مردم به نظر می رسید فرمایشات امام (ره) درباره خطر آمریکا جدی گرفته نمی شود.

وی گفت: امام (ره) فرمایشات بسیار جدی راجع به امریکا می فرمودند اما عمدتا دولت موقت یا حساسیت و اعتقاد نداشت یا رفتار مشکوک نشان می داد و به نظر می رسید رابطه های خاص با آمریکایی ها برقرار کرده است به نحوی که طبق اسناد کشف شده از لانه جاسوسی مشخص شد برخی به ویژه سخنگوی دولت به عنوان جاسوس با آمریکایی ها همراهی می کردند.

ضرغامی افزود: به همین علت دانشجویان پیرو خط امام پس از چند روز به این نتیجه رسیدند که در حرکتی برای لبیک به امام (ره) باید به نحوی دولت را متوجه کنیم که مبارزات ملت ایران فقط علیه شاه نبود بلکه مبارزه با آمریکا و استکبار نیز بود که هر روز توطئه می کردند.

سفارت آمریکا مرکز راهبری اقدامات ضد انقلاب

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: فقط با بررسی توطئه های امنیتی و قومیتی مشخص می شود که اتفاقات در کردستان ، ترکمن، خوزستان و دیگر مناطق کشور به بهانه تقویت قومیت ها منشاش سفارت امریکا بود؛ جریان های آمریکایی را تقویت کرده بودند که برخی از آنان می توانستند نظامی را برانداز کنند .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تداوم دخالت آمریکا ، ایجاد ناآرامی های امنیتی و قومیتی و عدم حساسیت دولت موقت نسبت به امریکا و وجود ارتباطات مشکوک را از عوامل اقدام دانشجویان انقلابی برای تسخیر لانه جاسوسی عنوان کرد و افزود: آمریکایی ها این کارها را از طریق سفارت رسمیت می دادند به همین علت دانشجویان دورهم جمع شدند و در مرحله اول در صدد بودند به عنوان حرکتی نمادین و افشا کننده فقط چندروزی لانه جاسوسی را در اختیار بگیرند، وارد لانه شوند، روشنگری کنند و پی تحصیلشان بروند .

وی تاکیدکرد: امریکایی ها از طریق سفارت خود ، برنامه ها و اقدامات ضد انقلاب را بصورت رسمی و دیپلماتیک پیگیری می کردند.

عضو تشکل دانشجویان پیرو خط امام و تسخیرکننده لانه جاسوسی سابق آمریکا خاطرنشان کرد: ما هرگز تصور نمی کردیم که حداقل دو ترم از درس های دانشجویان تعطیل شود، ملت که آماده بودند چند جوان انقلابی از دیوار لانه جاسوسی بالا بروند دیگر نگذاشتند این آتش و این هیجان عظیم انقلابی خاموش شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته حضرت امام پشتیبانی اصلی را کردند و این حرکت را انقلاب دوم تعبیر فرمودند و چون نام تسخیر کنندگان دانشجویان پیرو خط امام بود مردم اعتماد کردند.

وی با اشاره به پیامدهای تخسیر لانه جاسوسی در ان مقطع از انقلاب افزود: از پیامد های تسخیر لانه جاسوسی ، از بین رفتن پایگاه های رسمی اطلاعاتی و جاسوسی ، برملا شدن ماهیت تعداد قابل توجهی از دولتمردان در وابستگی به بیگانگان و اتحاد و انسجام نیروهای انقلاب و تمرکز روی دشمن اصلی بود.

پشیمانی عده ای انگشت شمار قابل اعتنا نیست

ضرغامی با بیان اینکه دانشجویانی که در ان دوران دست به این اقدام انقلابی زدند امروز در بدنه کشور خدمت می کنند و اکثر غالب شان استکبار ستیز و ضد آمریکایی هستند و به این کارشان افتخار می کنند گفت: ؛ اگر تک تک و کمتر از عدد انگشتان دست هستند که قدری پشیمان و شرمنده اند و مطالبی نقل می کنند که حاکی از شرمندگی آن ها از این رفتارشان است قابل اعتنا نیست.

وی با بیان اینکه تقدیم بیش از سی شهید از دانشجویان پیرو خط امام،سند حقانیت و صداقت آنان است خاطرنشان کرد : فرماندهان بزرگی که عملیات مهم را هدایت می کردند و در آخرین فیلم ارزنده ایستاده در غبار گوشه ای از زندگی و نحوه شهادت یکی از آنان به نام شهید وزوایی به تصویر کشیده شد که انسان را منقلب می کند.

وی افزود: این دانشجویان با اعتقاد به اینکه دولت موقت و جریان حاکم اجرایی کشور نمی توانند برخورد درستی با آمریکا داشته باشد، آن طور که امام و مردم انتظار داشتند، لانه جاسوسی را گرفتند که 444 روز به طول انجامید و دستاوردهای بسیار بزرگی داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از بین رفتن پایگاه های رسمی اطلاعاتی و ارتباطی آمریکا، مختل شدن سیستم اطلاعاتی و جاسوسی امریکا، اتحاد نیروهای انقلاب و تمرکز بر دشمن اصلی یعنی امریکا و برملا شدن ماهیت شمار قابل توجهی از دست اندرکاران آن زمان به بیگانگان را برخی از دستاوردهای تسخیر لانه جاسوسی برشمرد.

ضرغامی گفت: پس از تسخیر لانه جاسوسی مشخص شد که خیلی ها با آمریکایی ها نرد عشق می بازند، با آن ها ارتباط دارند، جاسوسند، گزارش می دهند و دستورالعمل می گیرند که اسناد آن حداقل در 13 جلد به طور موضوعی منتشر شده است.

وی افزود: حتی برخی از این اسناد به نام افراد چاپ شده است، افراد خاصی که در حاکمیت ارتباطات وسیعی با آمریکایی ها داشتند.

مخالفت با آمریکا زمینه ساز تقویت وحدت ملی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: تسخیر لانه جاسوسی وحدت ملی ایجاد کرد و مسئله آمریکا به عنوان دشمن اصلی اتفاقا باید سبب وحدت ما شود همچنان که در آن موقع شد.

وی با بیان اینکه جوامع زنده ، در مقابل حرکت ایذائی از خود واکنش نشان می دهند گفت: جامعه ایران پس از انقلاب زنده است . استکبار جهانی در مقابل ملت ایران بارها شکست را تجربه کرده است.

ضرغامی با بیان اینکه امروز هم باید همانند ابتدای انقلاب اسلامی مخالفت با آمریکا ، به عنوان دشمن اصلی باید سبب تقویت وحدت ملی شود، گفت: امروز اتفاقاتی که در کشور و جهان می افتد حاکی است که ملت در یک چیز اشتراک نظر دارد، آمریکایی ها در پی این هستند تا مخالفت با آمریکا را مایه تفرقه نشان دهند و با استفاده از هدایت افکار عمومی وانمود کنند مردم با هم اختلاف دارند اما هر بار که تلاش می کنند تیرشان به سنگ می خوردبازدید : 642

[ جمعه 14 آبان 1395 ] [ 17:12 ] [ خادم ولایت ]
[ ]